بهبود صنعت گردشگری فشار مالیاتی بر مردم را کاهش می‌دهد

[ad_1]

به گزارش راهنمای سفر من به نقل از خبرگزاری تسنیم از ورامین، سید حسین نقوی حسینی شامگاه پنجشنبه در نشستی که با فاطمه خانی‌قلعه رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان ورامین  برگزار شد اظهار داشت: به طور کلی کشورها سه پایه درآمدی دارند؛ که نخست منابع زیرزمینی مانند نفت، گاز و معدن یا منابع دریایی و کوهستانی است که خدادادی بوده، و دیگری مالیات و درآمد ناشی از صنعت گردشگری و میراث فرهنگی است.

وی در ادامه با اشاره به اهمیّت صنعت گردشگری تصریح کرد: موضوع صنعت گردشگری و جایگاه آن در اقتصاد کشور همچنان برای مدیران کشور، دولت و مجلس ناشناخته است، ما برای منابع مشترک نفتی که با قطر داریم، فریاد می‌زنیم که بردند، خوردند و ما عقب افتاده‌ایم، در صورتی که مهّم‌ترین منبع درآمدی دنیا مانند گردشگری را که می‌برند و می‌خورند، ما اعتراض نمی‌‌کنیم.

نماینده شهرستان‌های قرچک، ورامین و پیشوا سپس عنوان کرد: برخی کشورها مانند امارات و قطر فاقد منابع گردشگری هستند؛ بنابراین حرفی هم برای گفتن در این زمینه ندارند؛ اما کشور ما منابع گرشگری غنی‌تری نسبت به منابع نفتی دارد که همسایه‌ها بیشترین بهره را از آن می‌برند و به عبارتی این منابع را غارت می‌کنند، مثلاً کشور ترکیه با این همه ناامن و محدودیت در منابع گردشگری به نسبت کشور ایران، صف گردشگران آن قطع نمی‌شود.

حرص و جوشی که برای نفت و گاز و مالیات وجود دارد در گردشگری وجود ندارد

نقوی حسینی خاطرنشان کرد: متأسفانه با اینکه ما منابع گردشگری وسیعی یم بستر لازم را فراهم نکرده ایم، همه نهادها و قوای کشور باید نگاه کلانی به این موضوع داشته باشند، ما حرف می زنیم و ادعا داریم، اما حرص و جوشی که برای نفت و گاز و مالیات داریم در صنایع گردشگری نداریم و این به این علت است که یا اهمیت آنرا درک نمی کنیم و یا اینکه برای آن برنامه نداریم.

وی با بیان اینکه دشت ورامین یک منطقه ویژه است و منابع و امکانات تاریخی خیلی خوبی دارد تصریح کرد: ما می توانیم برنامه ریزی خوبی روی امکانات گردشگری منطقه داشته باشیم و از آن بهره برداری کنیم، ما در استان تهران با ۱۷ میلیون نفر جمعیت از کویر برخوردار هستیم؛ اما چرا این کویر را معرفی نمی کنیم.

نماینده شهرستان‌های قرچک، ورامین و پیشوا افزود: من شخصاً در حوزه انتخابیه خود هیچ ورودی در این زمینه نداشته‌ام، دلیل نیز این بوده که هیچ‌گونه درخواستی در این زمینه وجود نداشته است، و این سؤال مطرح است که چرا ما نباید ورامین را بشناسیم و با سفارت‌خانه‌ها و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری رایزنی کنیم و امکان تبلیغ و شناسایی اماکن خود را داشته باشیم.

بهبود صنعت گردشگری فشار مالیاتی بر مردم را کاهش می‌دهد

نقوی همچنین عنوان کرد: ما آمادگی همکاری در زمینه بهبود صنعت گردشگری و میراث فرهنگی را داریم و معتقدیم که ما بیش از اندازه در حوزه مالیات به مردم فشار وارد می‌کنیم، در حالی که رونق این حوزه می‌تواند بخش زیادی از فشار مالیاتی را که به مردم تحمیل می‌شود را جبران کند.

وی سپس خطاب به خانی‌قلعه گفت: در حال حاضر فرماندار محترم ورامین کار خوبی را در پیش گرفته و آن هم تهیه سند جامع توسعه شهرستان ورامین است، و اگر شما بسته میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان را تهیه کرده و در این طرح جامع ارائه دهید کمک زیادی به حل مشکلات می‌کند؛ چرا که بخشی از این طرح جامع شهرستان مربوط به موضوع گردشگری است.

نماینده شهرستان‌های قرچک، ورامین و پیشوا با اشاره به تأسیس فرودگاه آموزشی توسط برخی خلبانان منطقه خاطرنشان کرد: زمینی که برای این کار به این افراد اختصاص داده شده در محدوده منابع طبیعی قرار دارد، که اگر این فرودگاه احداث شود بهره‌برداری گردشگری منطقه نیز افزایش می‌یابد.

کمبود بودجه و نیروی کار در حوزه گردشگری ورامین مشهود است

در ادامه این جلسه خانی‌قلعه ضمن بیان برخی مشکلات در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان از جمله مسئله دیرگچین و مشکلات آن اظهار داشت: یکی از مشکلات ما نداشتن سرباز برای حفظ و نگهداری از آثار باستانی است و متأسفانه همکاری لازم انجام نشده است، هم‌چنین با کمبود بودجه و تنخواه و نیروی کار مواجه هستیم.

وی سپس با اشاره به لزوم استفاده از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تصریح کرد: بسیاری از مشکلاتی که با آنها مواجه هستیم هر چند ممکن است در نگاه اول بزرگ به نظر برسند؛ اما به راحتی و با یک اقدام مناسب و هم‌چنین همکاری بخش خصوصی و نیز همراهی و مساعدت نیروهای شهری قابل حل هستند.

احمدآباد قابلیت تبدیل به قطب سفال استان تهران را دارد

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری ورامین با بیان اینکه می‌توانیم با تأسیس سمن‌ها و استفاده از نیروهای تحصیل‌کرده وضعیت موجود را بهبود بخشیم عنوان کرد: با تلاش می‌توانیم احمدآباد را به قطب سفال استان تهران تبدیل کنیم، چراکه این قابلیت را دارد.

خانی‌قلعه همچنین درخواست تشکیل صندوق هنرمندان را داشت که نقوی حسینی در رابطه با پیگیری و حل این موضوع و دیگر مشکلات حوزه گردشگری و میراث فرهنگی قول مساعدت داد.

گفتنی است فاطمه خانی‌قلعه چند روز گذشته با حکم فرماندار به ریاست اداره میراث فرهنگی و گردشگری ورامین و به عنوان اولین رئیس زن در ادارات شهرستان ورامین منصوب شد.

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *